Columnists

Election Day in Hamilton County

Yesterday was Election Day and the voters have spoken. Among the notable winners were Republican Sen. Todd Young, who resoundingly beat Democrat and former Mayor of Hammond Thomas McDermott, Jr., and Republican Rep. Victoria Spartz, who won re-election to her 2nd term over Democrat Jeannine Lee Lake.

As the debate over education has increased in fervor around the country, local school board elections have been put in the spotlight. In Noblesville, incumbent Noblesville School Board President Joe Forgey won re-election, while newcomer Misti Ray came in second place in the at-large race.

Hamilton County Elections Administrator Beth Sheller commented on how Election Day went this year, saying, “It went smoothly, we had some people waiting in line late, but other than that everything was just normal.”

Turnout was 48.12%, a 10-point decrease from the 2018 midterms and a 27-point decrease from the 2020 election. In total, 130,355 Hamilton County residents cast ballots this year, 77,171 of them on Election Day and 53,184 via walk-in and paper absentee ballots.

Sheller also commented on the turnout numbers, saying, “I expected it to be close to what the 2018 turnout was…even though it seemed busy.” There were otherwise no major issues at polling locations.

Noblesville School Board candidate Misti Ray was thrilled about her victory in last night’s election, telling The Times, “I’m very excited about this opportunity. It was a good battle and while it isn’t exactly the results we hoped for, we still came out with a great win for the children, the parents and the community as a whole.”

Results listed below are for Hamilton County only; some candidates’ districts include areas outside the county. Results are not official until certification.

U.S. Senator:

Todd Young (R) (Incumbent) – Winner, 70,400 votes, 54.46%
Thomas McDermott, Jr. (D) – 52,864 votes, 40.9%
James Sceniak (L) – 5,784 votes, 4.47%
Write-in – 212 votes, 0.16%

U.S. Representative (IN-5):

Victoria Spartz (R) (Incumbent) – Winner, 74,274 votes, 57.59%
Jeannine Lee Lake (D) – 54,630 votes, 42.36%
Write-in – 77 votes, 0.06%

Indiana Secretary of State:

Diego Morales (R) – Winner, 61,465 votes, 47.88%
Destiny Wells (D) – 56,152 votes, 43.74%
Jeffrey Maurer (L) – 10,715 votes, 8.35%
Write-in – 46 votes, 0.04%

State Auditor:

Tera Klutz (R) (Incumbent) – Winner, 74,500 votes, 58.12%
ZeNai Brooks (D) – 49,237 votes, 38.41%
John Andrew Schick (L) – 4,437 votes, 3.46%

State Treasurer:

Daniel Elliot (R) – Winner, 75,546 votes, 59.06%
Jessica McClellan (D) – 52,358 votes, 40.94%

State Senator (District 21):

Jim Buck (R) (Incumbent) – Winner, 12,712 votes, 60.37%
Josh Lowry (D) – 8,345 votes, 39.63%

State Senator (District 25):

Mike Gaskill (R) (Incumbent) – Winner, 1,369 votes, 78.72%
Tamie Dixon-Tatum (D) – 370 votes 21.28%

State Senator (District 29):

Alex Choi (R) – Winner, 9,358 votes, 52.04%
J.D. Ford (D) (Incumbent) – 8,625 votes, 47.96%

State Senator (District 31):

Kyle Walker (R) (Incumbent) – Winner, 21,209 votes, 56.44%
Jocelyn Vare (D) – 16,372 votes, 43.56%

State Representative (District 24):

Donna Schaibley (R) (Incumbent) – Winner, 13,443 votes, 55.90%
Joellyn Mayer (D) – 9,987 votes, 41.53%
Ken Tucker (I) – 617 votes, 2.57%

State Representative (District 29):

Chuck Goodrich (R) (Incumbent) – winner, 17,082 votes, 100%

State Representative (District 32):

Fred Glynn (R) – Winner, 11,538 votes, 50.98%
Victoria Garcia Wilburn (D) – 11,095 votes, 49.02%

State Representative (District 37):

Todd Huston (R) (Incumbent) – winner, 16,067 100%

State Representative (District 39):

Jerry Torr (R) (Incumbent) – Winner, 14,753 votes, 52.35%
Matt McNally (D) – 13,428 votes, 47.65%

State Representative (District 88):

Chris Jeter (R) (Incumbent) – Winner, 4,679 votes, 61.05%
Donna L. Griffin (D) – 2,985 votes, 38.95%

Judge of the Hamilton County Superior Court, No. 2:

Jon Brown (R) (Incumbent) – Winner, 89,140 votes, 100%

Judge of the Hamilton County Superior Court, No. 7:

Darren Murphy (R) – Winner, 88,695 votes, 100%

Hamilton County Prosecuting Attorney:

Greg Garrison (R) – Winner, 72,682 votes, 56.87%
Jessican Paxson (D) – 55,125 votes 43.13%

Statewide Public Question:

Court of Appeals Judicial Retention – Fifth District: “Shall Judge Nancy H. Vaidik be retained in office?”

Yes – Winner, 81,062 votes, 79.12%
No – 21,394 votes, 20.88%

Local Public Question:

Westfield Washington Schools Referendum

Yes – Winner, 12,781 votes, 67.76%
No – 6,081 votes, 32.24%

Hamilton County Council (District 2):

Amy Massillamany (R) (Incumbent) – Winner, 17,852 votes, 57.10%
Nathan Bullock (D) – 13,411 votes, 42.90%

Noblesville School Board (At-large):

Joe Forgey (No Party) (Incumbent) – Winner, 10,256 votes, 28.52%
Misti Ray (NP) – Winner, 8,155 votes, 22.68%
Chuck Haberman II (NP) – 7,619 votes, 21.19%
Melba Kiser (NP) – 7,038 votes, 19.57%
Brian Laskey (NP) – 2,891 votes, 8.04%

Sheridan School Board (At-large):

Nancy Boone (NP) (Incumbent) – Winner, 686 votes, 47.57%
Cheri Hume (NP) – 466 votes, 32.32%
Drew Carlisle (NP) – 290 votes, 20.11%

Hamilton Heights School Board (White River Township):

Benjamin Lehman (NP) – Winner, 2,274 votes, 59.83%
Doug Ozolins (NP) (Incumbent) – 1,527 votes, 40.17%

Hamilton Southeastern School Board (District 1):

Tiffany Pascoe (NP) – Winner, 3,611 votes, 52.45%
Brad Boyer (NP) (Incumbent) – 836 votes, 12.14%
Edward Gedeon (NP) – 181 votes, 2.63%
Jackie Howell (NP) – 2,257 votes, 32.78%

Hamilton Southeastern School Board (District 2):

Juanita Albright (NP) – Winner, 5,622 votes, 58.76%Janet Pritchett (NP) (Incumbent) – 3,945 votes 41.24%

Hamilton Southeastern School Board (District 3):

Carla Cork (NP) – 3,687 votes, 38.56%
Dawn Lang (NP) – Winner, 5,874 votes, 61.44%

Hamilton Southeastern School Board (District 4):

Ben Orr (NP) – Winner, 5,401 votes, 55.73%
Julie Chambers (NP) (Incumbent) – 4,033 votes, 41.61%
Harry Delks (NP) – 258 votes, 2.66%

Westfield Washington School Board (District 2):

Bill Anderson (NP) (Incumbent) – Winner, 7,206 votes, 51.19%
Patrick Phillips (NP) – 6,871 votes, 48.81%

Westfield Washington School Board (District 4):

Rebecca Ogle (NP) (Incumbent) – Winner, 8,325 votes, 56.08%
Jill Woerner (NP) – 6,520 votes, 43.92%

Westfield Washington School Board (At-large):

Amber Huff Willis (NP) – Winner, 8,002 votes, 52.98%
Patrick Fassnacht (NP) – 4,157 votes, 27.52%
Alan Ford (NP) – 1,822 votes, 12.06%
Curtis Wyatt (NP) – 1,122 votes, 7.43%

Carmel-Clay School Board (District 1):

Kouka Kristin (NP) – 13,916 votes, 39.49%
Sheldon Barnes (NP) – 4,045 votes, 11.48%
Jenny Brake (NP) – 13,799 votes, 39.15%
Stephanie Flittner (NP) – 3,483 votes, 9.88%

Carmel-Clay School Board (District 2):

Jennifer Nelson-Williams (NP) (Incumbent) – Winner, 16,214 votes, 46.25%
Adam Sharp (NP) – 15,333 votes, 43.73%
Lori Long (NP) – 3,514 votes, 10.02%

Carmel-Clay School Board (District 3):

Greg Brown (NP) – Winner, 17,528 votes, 50.15%
Jake Nichols (NP) – 17,424 votes, 49.85%

Adams Township Board:

Gail E. Godby (R) – Winner, 1,040 votes, 30.99%
Floyd H. Barker (R) – Winner, 959 votes, 28.58%
Ron Stone (R) – Winner, 950 votes, 28.31%
Pam Williams (D) – 407 votes, 12.13%

Clay Township Board:

Mary Eckard (R) – Winner, 19,214 votes, 22.92%
Matthew J. Snyder (R) – Winner, 17,250 votes, 20.58%
Paul K. Bolin (R) – Winner, 17,055 votes, 20.35%
Julia Keller (D) – 16,402 votes, 19.57%
Dallas Shelby (D) – 13,902 votes, 16.58%

Fall Creek Township Board:

Brian Baehl (R) – Winner, 12,913 votes, 23.66%
Jason W Meyer (R) – Winner, 12,258 votes, 22.46%
Tony Scott (R) – Winner, 12,092 votes, 22.15%
Rachna Greulach (D) – 9,144 votes, 16.75%
Sukriti Sachdeva (D) – 8,181 votes, 14.99%

Noblesville Township Board:

Mary Sue Rowland (R) – Winner, 11,552 votes, 27.62%
Joe Arrowood (R) – Winner, 11,428 votes, 27.33%
Peggy R. Pfister (R) – Winner, 11,239 votes, 26.87%
Paula Jo Gilliam (D) – 7,601 votes, 18.18%

Washington Township Board:

Jim Ake (R) – Winner, 8,981 votes, 25.21%
Danyele Easterhaus (R) – Winner, 9,301 votes, 26.11%
Erica Strahm (R) – Winner, 9,632 votes, 27.03%
Shelly Brown (D) – 7,715 votes, 21.65%